Krávy netrpělivě přešlapují a natahují krky, aby lépe viděly. Blíží se čas krmení na nové farmě v Nových Lhoticích, kde podnik Agro Liboměřice nedávno shromáždil přibližně osm stovek zvířat i z ostatních svých dvou farem. Do rozšíření a rekonstrukce Nových Lhotic společnost investovala během roku a půl 170 mil. Kč.
.
„Farma absolutně splňuje welfare našich dojnic. Naše kravičky mají absolutní pohodu jak ve stájích, tak i na dojírně. To nám opravdu dělá největší radost,“ řekl pro AGRObase ředitel Agro Liboměřice Jiří Vrzáček. Zvířata mají podle něj kolem sebe ve stáji více místa než dříve a peníze šly dále například do opatření, která mají předcházet nemocem kravských paznehtů. „Hnojní chodby jsou pokryty gumou a hnůj je nepřetržitě odhrnován,“ vysvětlil Vrzáček.
Podnik Agro Liboměřice odstartoval stavební práce na jedné ze svých tří farem v Nových Lhoticích v březnu 2019, kdy začal budovat nové stáje pro dojnice a telata. Už za 9 měsíců se stěhovaly krávy do nové stáje pro rozdoj, celkem pro 160 zvířat, a do větší nové stáje pro dojnice s kapacitou 508 míst. Loni v červenci byl spuštěn provoz teletníků pro telata na mléčné výživě s kapacitou 216 individuálních boxů a další teletník pro telata na rostlinné výživě, kde je 20 kotců. „Je až úctyhodné, co v tomto termínu vybudoval hlavní dodavatel stavby Agrostav Jihlava,“ poznamenal šéf podniku.
Současně Agro Liboměřice modernizovalo tamní starou stáj pro krávy z roku 2004, kde je zhruba 150 míst. Nová je také kruhová dojírna s kapacitou 32 stání, na kterou si dojnice musely zvyknout z původních rybinových dojíren, v nichž stojící zvířata vytvářejí takzvaně obrazec smrčku a jejich zadky jsou směrem do obslužné uličky. „Výhodou je, že v dojicích mašinách nové kruhové dojírny je zabudovaná i automatická dezinfekce struků,“ popsal Vrzáček. Současně je dojírna vytápěná v zimních měsících teplem z bioplynové stanice. Jen loni podnik prodal 6,5 mil. litrů mléka.
Stavební práce nezbrzdila ani celosvětová pandemie covidu-19, i když kvůli ní zaznamenal podnik nižší výkupní ceny a musel déle čekat na opravy některých zemědělských strojů. Agro Liboměřicím se tak podařilo sjednotit tři své farmy do jedné velké v Nových Lhoticích. Kolem ní firma nechala vysázet stromy a vytvořila tak ochranný val, aby vyhověla požadavkům zhruba kilometr vzdálené obce. Modernizací Nových Lhotic podnik současně snížil stav o 10 pracovníků a zaměstnává nyní 65 lidí.
Vedle Nových Lhotic provozovala společnost dále farmu v Liboměřicích, kterou prodala. Další farmu vlastní v Pohledu a plánuje ji rekonstruovat příští rok. „Chceme tam do budoucna svézt jalovice z našich dvou salaší,“ dodal Vrzáček.
Vedle živočišné výroby se podnik hospodařící v pohoří Železných hor věnuje také rostlinné výrobě a kromě kukuřice a travin sloužících jako krmivo pro krávy pěstuje ozimou a jarní pšenici, ječmen nebo řepku. Letos zkouší poprvé také oves.
Barbora Pánková, Agrární komora ČR