V kůži zemědělce aneb Radosti i strasti běžných dnů na farmě

V kůži zemědělce aneb Radosti i strasti běžných dnů na farmě

Většina z nás každé ráno vstane z vyhřáté postele a má před sebou den plný povinností. Ať už plníme jakoukoli aktuální roli ve svém životě, vždy je za námi vidět velký kus práce. Mnohdy si to možná ani nepřipouštíme nebo to nevnímáme. Jsou mezi námi však tací, na jejichž rutině jsme my ostatní závislí možná víc než oni sami. Hospodáři a zemědělci, lidé, kteří se vydali cestou toho nejstaršího řemesla, plní svá důležitá poslání, aby se denně na naše jídelní stoly dostaly lokální lahůdky od křupavých rohlíků přes čerstvé mléko až po to nejvyzrálejší hovězí. Pojďte se s námi podívat, jak vypadají obyčejné dny na farmách v neobyčejném světě zvířat, rostlin a všedních i nevšedních problémů.

Ačkoli se skutečnost, že bydlíte na své vlastní farmě, nemusíte daleko dojíždět za prací a celý den se pohybujete mezi zvířaty, zdá jako nádherný sen, který by nejeden záviděl, realita je mnohdy někde jinde. Rozhodne-li se někdo pro celoživotní a oddanou práci farmáře, vnáší do svého malého vesmíru něco nádherného, ale zároveň opravdu náročného. 

Zvířata se neptají, jestli se vám chce

Pustíte-li se do živočišné produkce nebo výroby mléčných a masných produktů, rozhodně se neobejdete bez zvířat. Farma plná slepic, králíků, hus, kachen, ovcí, koz, prasat i krav je oáza pro duši. Zřejmě i proto se v posledních letech tak rozšířil zájem o agroturistiku. Pokud jste ale pánem tohoto malého cirkusu, vaše show začíná už v brzkých ranních hodinách, kdy se všichni začnou hlasitě dožadovat potravy. Kolem krmení se vlastně točí úplně všechno. Nikdo se bez něj zkrátka neobejde.

Dovolená prstem po mapě a stonání za pochodu

Seno, senáže a především důležité zásoby na zimu se samy neudělají, a proto od jara do podzimu zapomeňte na rodinnou dovolenou nebo polehávání s rýmičkou. Co si zemědělec neudělá sám a pečlivě neuschová před nepříznivými podmínkami, bude muset později nakoupit za drahé peníze od jiných. Pořádná šichta v traktoru, řezačce, s lisem nebo kombajnem není ale jen otázkou teplých měsíců. V těch chladnějších se zase musí pohnojit, zaorat nebo třeba zasít. 

Kromě přípravy krmení však nesmíte zahálet a zapomenout na další nezbytné denní úkoly. Je potřeba všem zvířatům dolít čistou vodu, vypustit je na pastviny, zkontrolovat ohradníky, zabezpečit a ochránit stáje před predátory, vykydat, nastlat, podojit i dvakrát denně a celkově dohlížet na zdravotní stav zvířat. Mimo běžné aktivity je však třeba připravit se i na neočekávané situace, jako jsou komplikované porody mláďat, útěk stáda z ohrady, uhynutí, ale třeba i nečekané kontroly státních orgánů, akutní povolání veterináře nebo rozbitý stroj, který právě nutně potřebujete.

Z celého roku vám tak nastane nekonečný koloběh, který ale jednoduše stojí za to. Jen málokdo si totiž může tak často užít dokonalé východy a západy slunce z vysoké mašiny, kterou se prohání po tichém poli, když všechno kolem spí. A o odměně v podobě spokojených zvířat, která se přijdou bez ostychu pomazlit, zkrátka ani nemluvě. 

Malá nebo velká farma? Práce stejně nepočká

Mnohdy si lidé myslí, že čím větší zemědělský podnik, tím více práce. V tomto případě ale příliš nezáleží, zda jste velké zemědělské družstvo, nebo malá rodinná farma s dvaceti kusy dobytka. Práce na polích, krmení a starosti všedních dní vás zkrátka stejně neminou. Samozřejmě ale větší podnik obnáší více zaměstnanců, s tím spojených nákladů, techniky a dalšího vybavení. „Zemědělství je náročná, ale zároveň nádherná disciplína. Není to obor pro každého. Musíte se denně připravit na nutnou dávku stresu a očekávat i neočekávané. Jste hodně odkázáni nejen sami na sebe, ale konkrétně v našem podniku i na velkém množství zaměstnanců, musíte spoléhat na technické vybavení a nejrůznější drahé stroje, které někdy rádi zazlobí. Občas vám připadá, že na zdánlivých maličkostech a mini komplikacích stojí téměř celý svět. Samozřejmě nejvíce jste závislí na počasí, a to zejména v době žní, na které jsme ale pořád všichni krátcí. I tak bych ale nikdy neměnil, protože ta radost i uznání, které se vám dostává zpět, když vybudujete novou welfare halu pro krávy, nebo vás lidé ocení a pochválí za skvělé mléko, které si sami načepovali v našem mlékomatu, to je prostě něco, co bych v žádném jiném zaměstnání nezažil,“ říká předseda Zemědělského družstva Nečín Jan Koukolíček.  

Lokálně, vždy čerstvě a bez dlouhých kilometrů 

Odměnou i pro toho nejmenšího hospodáře je především to, že místní obyvatelé zakoupí jeho produkty. Tím podpoří nejen jeho, ale i lokální ekonomiku a zaměstnanost v regionech. Velkou roli u tuzemských nákupů pak hraje také záruka čerstvosti. Tím, že zvolíte českého dodavatele, máte jistotu, že potraviny neurazily tisíce kilometrů přes půl světa. Distribuční cesty i dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké, což ocení nejen náš organismus, ale především příroda.